Na pewno chcielibyście kupić pamiątki z Turcji dla was lub kogoś innego i zastanawiacie się co właściwie z tej pięknej Turcji przywieźć?

Zaproponuje wam kilka pamiątek, które sprawią że wrócą wyjątkowe wspomnienia z tym miejscem 🙂

 

 

 

OKO PROROKA

Najchętniej kupowaną rzeczą w Turcji jest “oko proroka”. Można zobaczyć je praktycznie wszędzie na ulicach, w domach, na ścianach, wyrobach jubilerskich. Wszyscy wierzą, że „oko proroka” ma dużą moc i chroni przed zauroczeniem. Uważam. że jest to pamiątka, która zawsze będzie wam przypominała o Turcji 🙂

 

 

 

 

HERBATA i KAWA

Na pewno prawie na każdym kroku widzieliście Turków popijających Turecką herbatę. Turecka Herbata, czyli Çay jest wizytówką tego kraju i picie jej jest rytuałem w Turcji. Jest inna od herbat, które kupujemy w Polsce. Turecka herbata jest ciemna i ma bardzo mocny aromat i smak. Do herbaty można zakupić małe szklanki w kształcie tulipana, w których zawsze jest podawana. Najlepsza herbata pochodzi z Rize, także warto przed zakupem zwrócić na to uwagę i sprawdzić etykietkę 🙂

Drugą opcje, którą wam zaproponuję może być kawa po turecku. Drobno zmielona, czarna,aromatyczna i bardzo mocna. Dla koneserów kawy to będzie strzał w 10.

Dobrze byłoby usiąść jesienną porą przy kubku kawy albo herbaty, która od razu przywołałaby na myśl Twoje ostatnie wakacje, prawda?

 

 

 

 TURECKIE LOKUM i CHAŁWA

– Popularne “Turkish delights”

Kwadratowe małe, słodkie galaretki obtoczone cukrem pudrem na pewno będą pysznym dodatkiem do zakupionej Tureckiej Kawy. Lokum jest tradycyjnym smakołykiem i jest sprzedawany w różnych smakach w Tureckich sklepach i bazarach, a najlepszy smak to różany, pistacjowy lub kokosowy 🙂

Także Chałwa jest popularnym słodkim produktem w Turcji, a najlepsza jest ta z pistacjami 🙂

 

 

 

 

OWOCOWE WINA 

W Turcji można kupić wina w przeróżnych smakach jak na przykład, granatowe, o smaku morwy białej lub czarnej czy nawet melonowe, które jest szczególnie smaczne. Na pewno warto poznać ten, zupełnie inny, świat wina. Myślę, że Tureckie wino byłoby oryginalną pamiątką:)

Ciekawostką jest, że Turcja znajduję się na 5 miejscu pod względem wielkości upraw winorośli.

 

 

 

                                                                             

AROMATYCZNE PRZYPRAWY

Będąc na Tureckim bazarze na pewno zobaczycie wiele stoisk z

kolorowym

i aromatycznymi przyprawami. Są bardziej aromatyczne, lepsze jakościowo i kupuję się je na wagę.

Mogę polecić Pul Biber, czyli bardzo ostry czerwony pieprz.

Idealna Turecka przyprawa do mięs i zup, której nie znajdziecie w Polsce 😉

CERAMIKA

Pamiątka, którą musi przywieźć ze sobą każdy turysta. Po powrocie ze słonecznej Turcji z pewnością zachwyci nie jedną osobę. Najpiękniejsze wyroby ceramiczne kupić można w: Kapadocji, Iznik oraz Avanos.

SUŁTANIT

To jeden z najbardziej unikatowych Tureckich kamieni jaki zawładnął rynkiem jubilerskim w ostatnim czasie.

Jest wyjątkowy, bo jego kolor zmienia się w zależności od rodzaju i kąta padania światła. Mieni się od zieleni, przez róże i fiolety, aż po wszelkiego rodzaju odcienie bursztynu. Wyjątkowość sułtanitu to nie tylko jego niesamowite właściwości zmiany koloru, ale również obszar występowania. Ten półszlachetny kamień występuje tylko w Turcji, w rejonach górzystej Anatolii.

– Legenda głosi, że sułtani nosili pierścienie z tureckim kamieniem, ozdabiali je ubraniami. Z minerału wycięto znaczki państwowe.

Klejnoty sułtanitów były prezentowane jako dar dla żon i konkubin.

 

 

  • Jeśli nie jesteście pewni co chcielibyście kupić, to macie szansę zakupu wielu prezentów, pamiątek  na naszej wycieczce, na której nasz przewodnik służy pomocą:)
  • Alanya City Tour i rzeka Dim