Wybieracie się do Turcji i kochacie kawę?

Dziś przybliżę wam temat kawy po turecku, sposób jej parzenia i korzyści płynące z jej picia.

Od setek lat kawa obok herbaty jest popularnym gorącym napojem na świecie i to właśnie ten magiczny napój trafił do Europy z Turcji, a pierwszą kawą, jaką pili nasi przodkowie była kawa parzona po turecku.

– Nazwa kawy przeniknęła do większości języków europejskim poprzez tureckie słowo kahve.

Jak pije się kawę w Turcji?

W Polsce często można się spotkać z mylnym przekonaniem, iż parzenie kawy oznacza zmielenie ziaren i zalanie ich gorącą wodą w filiżance z dodatkiem mleka lub śmietanki.

Turcy piją przede wszystkim tradycyjną kawę po turecku, nie zaś „udziwnione” wersje z mlekiem, bitą śmietaną i słodkimi syropami.

Do jej parzenia używany jest tygielek, czyli miedziane naczynie kuchenne w kształcie rondelka z długą rączką, do którego wsypuję się kawę i dodaje wody. Może być parzona na rozgrzanym piasku lub małym ogniu. Serwowana jest w malutkich filiżankach dodatkowo ze szklanką niegazowanej wody.

– Woda ma na celu oczyścić nasze kubki smakowe oraz zapobiegać odwodnieniu.

Kawa po turecku, czyli türk kahvesı jest ciemna, ma mocny i głęboki smak, który zawdzięcza drobno zmielonym ziarnom. Działa zdrowotnie na nasz układ pokarmowy, wyrównuję poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi.

Do zaparzenia jednej małej filiżanki kawy po turecku należy przygotować:

­- Tygielek

– 1 łyżeczka kawy drobno mielonej

– Cukier (można bez).

– Jedną małą filiżankę wody + dodatkowe pół (z której będziemy pić).

Prosta zasada:

Jedna czubata łyżeczka zmielonej kawy na jedną filiżankę wody, jedna łyżeczka cukru na dwie filiżanki kawy.

Sposób przygotowania:

Kawę i cukier wsypujemy do tygielka, następnie dodajemy wodę i wszystko mieszamy łyżeczką i stawiamy na małym ogniu. Teraz należy starannie obserwować mieszaninę – ta powinna „podnieść się” i ma pojawić się piana. Gotową kawę przelać do filiżanki i możecie się delektować 🙂

 

Zapraszamy na wycieczki fakultatywne z naszego biura Jointrips , na których na pewno będziecie mieli możliwość spróbowania tej pysznej kawy 🙂

Oferty wycieczek znajdziecie na naszej stronie www.jointrips.pl