Turcja jest krajem islamskim, na pewno widzieliście mnóstwo budynków z jedną, dwiema lub czterema minaretami.  Te budynki to Meczety, w których muzułmanie mogą oddawać cześć Allachowi poprzez modlitwę, którą prowadzi imam. Meczety odgrywają rolę cementującą społeczność wiernych, są również często perełkami architektury.

W Turcji są dwa rodzaje meczetów. Pierwszy to mescitczyli mały budynek, często będący własnością prywatną. Drugi to cami jest budynkiem większym, należącym do wspólnoty, gdzie odbywają się modły piątkowe.

Tureckie meczety są budowane na planie kwadratu. Mescit ma zazwyczaj jeden minaret, a cami – dwa lub cztery.

 

Wspólną cechą meczetów jest minaret, wysoka, smukła wieża, która zwykle znajduje się w jednym z narożników konstrukcji meczetu. Wierzchołek minaretu jest zawsze najwyższym punktem w meczetach, które mają jeden, i często najwyższym punktem w najbliższej okolicy.

Przy każdym meczecie zatrudniony jest muezzin. Jest to osoba odpowiedzialna za wzywanie wiernych do modlitwy pięć razy dziennie. Samo wezwanie nazywa się ezan i obecnie jest często odtwarzane z nagrania.

Przed modlitwą wierni muszą obowiązkowo dokonać rytualnego obmycia stóp, rąk i twarzy, dlatego też w pobliżu meczetu znajduje się specjalna fontanna.

-Najważniejszym punktem w środku meczetu jest Mihrab. Półokrągła nisza w ścianie meczetu, która wskazuje kierunek Mekki, w którym muzułmanie powinni zwracać się podczas modlitwy.

Sala modlitewna, zwana też musalla, jest pozbawiona mebli; krzesła i ławki są nieobecne w sali modlitewnej, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych umiejscowienie się w meczecie. Sale modlitewne nie zawierają żadnych obrazów ludzi, zwierząt ani świętych, aby muzułmanie podczas modlitwy skupiali się wyłącznie na Bogu. Zamiast tego, w meczetach znajduje się arabska kaligrafia i wersety z Koranu na ścianach, które mają (zgodnie z założeniem) pomóc wiernym skupić się na pięknie islamu i Koranie.

Po prawej stronie mihrabu znajduje się kazalnica – mimber. Meczet jest podzielony na część dla mężczyzn oraz dla kobiet – mniejszą i zakratowaną.

Podczas zwiedzania meczetu należy zachować należyty szacunek. Nigdy nie powinniśmy zwiedzać go podczas modłów, a w pozostałych porach dnia trzeba zdjąć obuwie i założyć stosowny ubiór – szorty, minispódniczki i koszulki na ramiączkach są wykluczone. Kobiety powinny dodatkowo zakryć głowę chustą.

Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwiem.

W Turcji meczety można napotkać w najbardziej nieoczekiwanych miejscach – na stacjach benzynowych, lotniskach czy dworcach autobusowych, a nawet w górach.