W języku tureckim Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek.

Jest to jedyna z najczęsciej wybieranych atrakcji w Turcji!

Porównanie do bawełny jest tym bardziej naturalne, że w okolicach znajdują się rozległe plantacje tej rośliny, której krzaczki pokrywają się w sezonie zbiorów białymi, puszystymi kłębuszkami. Pamukkale słynie z białych kaskad wapniowych źródeł.
W Pamukkale znajduje się 17 źródeł gorącej wody. Kiedy gorące źródła wypływają na powierzchnię, tracą dwutlenek węgla w wodzie, a wodorowęglan wapnia opada, tworząc piękne białe tarasy Pamukkale.

O właściwościach leczniczych będziecie mogli się przekonać spacerując po wapiennych kaskadach, wypełniąnych błekitną wodą.

Nad gorącymi wodami źródlanymi Pamukkale zostało zbudowane starożytne miasto o nazwie Hierapolis –  kiedyś potężne miasto i uzdrowisko. Właśnie w Hierapolis znajduję się popularny Basen Kleopatry z mineralną wodą, która podobno działa odmładzająco nawet o 10 lat!

 

Zjawisko to jest wyjątkowe w skali światowej i znajduje się na liście Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Woda wapienna zawiera cenne minerały, jest korzystna dla zdrowia, łagodzi reumatyzm, astmę i choroby skóry, jest ciepła (36 stopni!).

 

 

 

 

Gdzie znajdują się tureckie Malediwy? Czy warto tam jechać? Jakie jest jezioro Salda i co można tam robić? 

Jezioro Salda położone jest w prowincji Burdur, 80 km na wschód od Denizli dlatego też często przyjeżdżają tu turyści jadący do/z Pamukkale. Jego powierzchnia wynosi 47 km2 i jest najgłębszym jeziorem kraterowym  w Turcji

– ma 196 m głębokości i powstało przez uderzenie meteorytu.

Lazurowy kolor wody i otaczający ją biały piasek sprawia, że jest nazywane Tureckimi Malediwami.

Bez wysokich palm, ale z widokiem na piękny las i wysokie góry Taurus.

Biała linia brzegowa wokół jeziora Salda składa się z piachu i żwirku.

Oprócz białych, piaszczystych plaż, czystej wody, powietrza, błękitu i scenerii, jest jeszcze jedno piękno, które oferuje jezioro Salda; Wody w jeziorze Salda mają wysokie stężenie wapnia i magnezu, stąd specyficznym błotem z dna można się okładać w formie maseczki, która korzystnie wpływa na skórę z różnymi dermatologicznymi problemami, a także działa nawilżająco 🙂

Jeśli chcesz zobaczyć te miejsca na własne oczy, to zapraszamy na naszą wycieczkę Pammukale i jezioro Salda