BOOK TOURS ONLINE WITH 10% LOWER PRICES!

Aspendos - starożytny teatr na Riwierze Tureckiej

Aspendos – starożytny teatr na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka to nie tylko ciepłe morze, długie, piękne plaże. Na Riwierze Tureckiej można podziwiać również pozostałości niezwykle bogatej historii tego miejsca, w tym między innymi mur obronny, czerwona wieżę w Alanyi i wiele wiele innych. Czy wiedzieliście, że na Riwierze Tureckiej znajdują się piękne starożytne teatry z II wieku n.e? A jeden z nich jest czynny do dziś?

Ten czynny do dziś teatr Aspendos z czasów Rzymskich znajduję się w Pamfilii i jest najbardziej popularnym teatrem odwiedzanym przez turystów. Jest to największy i najlepiej zachowany teatr, który mógł pomieścić około 15 tysięcy osób. Jego widownia została zbudowana na naturalnym zboczu.

Pomimo tego, że teatr wzniesiono w okresie rzymskim w II wieku.n.e. Budynek posiada wiele cech charakteryzujących teatry greckie. Część widowni opiera się o zbocze wzgórza, podobnie jak w teatrach greckich. Co więcej, ze wzorców greckich wywodzi się półkolisty kształt widowni.

Cechą typowo rzymską natomiast jest uzyskany efekt całkowitego odcięcia widzów od świata zewnętrznego, poprzez zasłonięcie widoku na okolicę budynkiem skene.

Według legendy budowa teatru była wynikiem konkursu zorganizowanego przez władcę Aspendos. Celem zawodów było stworzenie budowli, która najbardziej przysłuży się miastu, a jako nagrodę dla zwycięzcy przewidziany był ślub z córką władcy.  Do ostatniej rundy konkursu zakwalifikowało się dwóch zawodników. Pierwszy z nich stworzył system kanałów i akweduktów doprowadzających wodę do Aspendos, a drugi zbudował teatr. Władca już prawie był zdecydowany ogłosić zwycięstwo pierwszego zawodnika, ale jeszcze po raz ostatni przeprowadził inspekcję teatru. Gdy stał na najwyższym rzędzie widowni, usłyszał wyraźnie głos, mówiący, że “córka władcy musi być moja”. Gdy w zdumieniu rozglądał się w poszukiwaniu właściciela głosu, okazało się, że to budowniczy teatru stanął na scenie i cichutko wyszeptał te słowa. Na władcy akustyka teatru wywarła tak wielkie wrażenie, że zdecydował się oddać twórcy tej budowli córkę za żonę. Ślub miał odbyć się, oczywiście, w samym teatrze.

Aspendos to nie tylko teatr, ale też pozostałości Antycznego miasta z okresu greckiego i rzymskiego założonego około 1000 p.n.e.  Przez Greków, które w krótkim czasie stało się najważniejszym miastem.Dzięki transportowi prowadzonemu rzeką Eurymedon kwitł handel solą, olejem i wełną, co doprowadziło miasto do wzbogacenia. Aspendos biło własną monetę, która była szeroko stosowanym w świecie antycznym środkiem płatniczym, co wskazuje na wielkie znaczenie miasta. Odwiedzając te antyczne miasto możecie zobaczyć pozostałości agory, najlepiej zachowany akwedukt, bazylikę i oczywiście słynny teatr Aspendos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satisfaction guaranteed

With JoinTrips you will visit the most interesting places of the Turkish Riviera

Cheaper when booking online

When booking online, prices are 10% lower

Customers from all over the world

We offer tours in various languages

100% secure payments

Bank transfer / MasterCard / Visa / iyzico