BOOK TOURS ONLINE WITH 10% LOWER PRICES!

Simit - popularne Tureckie obwarzanki

Simit – popularne tureckie obwarzanki

W Turcji najpopularniejszym wypiekiem jest simit, czyli złoto-brązowe ciasto chlebowe w kształcie pierścienia posypane dużą ilością sezamu.

Nazwa simit pochodzi od tureckiego słowa “SIMITHANE” oznaczającego skład mąki. Historia wypieku simitów sięga czasów Imperium Osmańskiego, który przez sułtanów był uważany za cenny i luksusowy przysmak. Uważa się, że pierwsze simity powstały w pałacowej kuchni Sulejmana Wspaniałego w XVI wieku. Sułtani uważali, że simit jest oznaką uznania i ofiarowany był w prezencie pałacowym strażnikom. Podczas Ramadanu był głównym elementem kolacji. Za sprawą prostego składu i sposobu przygotowania simit trafił wszędzie, nawet na stoły chłopów i rzemieślników. W ten sposób Tureckie precle stały się symbolem i istotnym elementem kultury tureckiej.

Współcześnie simitami zajadają się wszyscy, bez względu na status społeczny i upodobania kulinarne. Warto wiedzieć, że turecki obwarzanek jest podstawowym tureckim artykułem spożywczym, który można nabyć niemal w każdej piekarni oraz u ulicznych sprzedawców w rożnych wariantach i jest obowiązkowym elementem tureckich śniadań. Najczęściej do spożywania tureckich precli towarzyszy turecka herbata, ajran lub alternatywnie turecka kawa. Simit może być też serwowany z rożnymi dodatkami, przykładowo z serkiem topionym, dżemem, nutellą lub miodem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satisfaction guaranteed

With JoinTrips you will visit the most interesting places of the Turkish Riviera

Cheaper when booking online

When booking online, prices are 10% lower

Customers from all over the world

We offer tours in various languages

100% secure payments

Bank transfer / MasterCard / Visa / iyzico