Żyzny teren Antalyi umożliwia uprawę różnych roślin. Rosnące produkty rolne to głównie pszenica, owies i jęczmień. Oprócz tego na 35 hektarach uprawia się bawełnę, sezam, cebulę, orzeszki ziemne i ciecierzycę.

Wybierając się do Alanyi lub innych miast Riwiery Tureckiej musicie wiedzieć, że macie możliwość zjeść egzotyczne, świeże bez dodatku chemii owoce, a co najważniejsze nie musicie lecieć daleko:)

 

🍎 Jabłko balsamiczne lub momordica (kudret narı) – wiecznie kwitnąca roślina lianowa z rodziny dyniowatych o pryszczatych, pomarańczowo-zielonych owocach, czerwonych pestkach i wodnistym, słodkim smaku. Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie tureckiej do leczenia zaburzeń trawienia i infekcji jelitowych i jest bogata w witaminę C i A.Całe owoce gotuje się na kompot, a dwa spożycia wystarczą, aby wyleczyć objawy infekcji rotawirusowej.

 

 

🍓Physalis lub pomidor truskawkowy (altın çilek) w Turcji jest stosowany jako środek leczniczy przy zaburzeniach trawienia, anemii i kamieniach nerkowych. Może być spożywane na surowo lub mogą być marynowane lub gotowane do dżemu. Jego smak jest podobny do słodkich pomidorów.

 

🥭Papaja (melonowiec lub drzewo chlebowe) – tropikalna roślina z Ameryki Południowej o dużych (do 20 cm), podłużnych owocach dostępnych przez cały rok. Zawiera roślinny ferment papainę, która pod względem chemicznym jest bardzo podobna do kwasu żołądkowego i może skutecznie rozkładać białka, tłuszcze i skrobię. Papaja jest dobra dla zdrowia serca.

 

 

 

🌰Strąki drzewa karobowego (keçiboynuzu) w Alanyi nazywane są turecką viagrą, używa się go jako aromatycznej przyprawy do wypieków oraz do wyrobu pekmez (tradycyjnego tureckiego syropu owocowego), likierów i kompotów. Surowe strąki są słodkie i kruche. W dawnych czasach dzieci wiejskie w Alanyi jadły je jako słodycze. Proszek z drzewa karobowego nie zawiera kofeiny, a sporządzony z niego napój jest słodszy od czekolady lub kakao bez dodatku cukru. Na targu w Alanyi kilogram strąków drzewa karobowego kosztuje 4-5 TL.

🐉Dragon fruit – nazwa kilku gatunków owoców kaktusów pnących z Meksyku o aromatycznych, dużych, białych kwiatach, które otwierają się w nocy. Duże, podłużne owoce dojrzewają przez cały rok, mogą być czerwone, różowe lub żółte na zewnątrz, a w środku białe, czerwone lub fioletowe z czarnymi nasionami. Owoce kroimy na pół i łyżeczką wyjadamy soczysty, słodki miąższ. Smoczy owoc pomaga w leczeniu cukrzycy, zaburzeń trawienia, wspomaga układ hormonalny.

🌵Owoce kaktusa Opuntia (Kaktüs İnciri) są soczyste, jaskrawe i mają egzotyczny smak. Należy uważać przy ich obieraniu, ponieważ są one pokryte drobnymi kolcami, które można łatwo przenieść z palców na twarz. Dlatego w supermarketach owija się te owoce w gazetę. Aby pozbyć się kolców, należy włożyć owoc do zamrażarki na około 10-15 minut, a następnie wyszorować go szczoteczką. Po tym czasie można obrać owoc. Owoce smakują jak agrest i są dobre do gaszenia pragnienia. Ekstrakt jest stosowany w wielu suplementach diety jako substancja spalająca tłuszcz.

Prickly pears in a plate on pink and picnic cloth background. flat lay.