BOOK TOURS ONLINE WITH 10% LOWER PRICES!

Egzotyczne Owoce w Antalyi

Egzotyczne Owoce w Antalyi

Jakimi owocami możemy delektować się podczas wakacji na Riwierze Tureckiej?

Żyzny teren Antalyi umożliwia uprawę różnego rodzaju roślin. Uprawia się głównie pszenicę, owies i jęczmień. Oprócz tego na 35 hektarach uprawia się bawełnę, sezam, cebulę, orzeszki ziemne i ciecierzycę. Jednak myśląc o tureckim jedzeniu, na pewno wszystkim przed oczami pojawiają się kilogramy świeżych, kolorowych, jędrnych owoców i warzyw.

Wybierając się do Alanyi lub innych miast Riwiery Tureckiej musicie wiedzieć, że macie możliwość skosztowania egzotycznych, świeżych owoców, bez dodatku chemii. I aby ich spróbować nie musicie lecieć daleko:)

Wszystkie owoce w Turcji można podzielić na trzy główne grupy:

  • egzotyczne
  • cytrusowe
  • melony

Oto kilka z nich:

Jabłko balsamiczne lub momordica (kudret narı) – wiecznie kwitnąca roślina lianowa z rodziny dyniowatych o pryszczatych, pomarańczowo-zielonych owocach, czerwonych pestkach i wodnistym, słodkim smaku. Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie tureckiej do leczenia zaburzeń trawienia i infekcji jelitowych. Jest bogata w witaminę C i A. Całe owoce gotuje się na kompot, a dwa spożycia wystarczą, aby wyleczyć objawy infekcji rotawirusowej.

Physalis lub pomidor truskawkowy (altın çilek) – w Turcji jest stosowany jako środek leczniczy przy zaburzeniach trawienia, anemii i kamieniach nerkowych. Może być spożywane w postaci surowej, marynowanej lub pod postacią dżemu. Jego smak jest podobny do słodkich pomidorów.

Papaja (melonowiec lub drzewo chlebowe) – tropikalna roślina z Ameryki Południowej o dużych (do 20 cm), podłużnych owocach dostępnych przez cały rok. Zawiera roślinny ferment – papainę, która pod względem chemicznym jest bardzo podobna do kwasu żołądkowego i może skutecznie rozkładać białka, tłuszcze i skrobię. Papaja ma zbawienne działanie serca.

Strąki drzewa karobowego (keçiboynuzu) – w Alanyi nazywane są turecką viagrą, używa się go jako aromatycznej przyprawy do wypieków oraz do wyrobu pekmezu (tradycyjnego tureckiego syropu owocowego), likierów i kompotów. Surowe strąki są słodkie i kruche. W dawnych czasach dzieci w Alanyi jadły je jako słodycze. Proszek z drzewa karobowego nie zawiera kofeiny, a sporządzony z niego napój jest słodszy od czekolady lub kakao bez dodatku cukru.

Dragon fruit – nazwa kilku gatunków owoców kaktusów pochodzących z Meksyku o aromatycznych, dużych, białych kwiatach, które otwierają się w nocy. Duże, podłużne owoce dojrzewają przez cały rok, mogą być czerwone, różowe lub żółte na zewnątrz, a w środku białe, czerwone lub fioletowe z czarnymi nasionami. Owoce kroimy na pół i łyżeczką wyjadamy soczysty, słodki miąższ. Smoczy owoc pomaga w leczeniu cukrzycy, zaburzeń trawienia, wspomaga układ hormonalny.

Owoce kaktusa Opuntia (Kaktüs İnciri) – są soczyste, jaskrawe i mają egzotyczny smak. Należy uważać przy ich obieraniu, ponieważ są one pokryte drobnymi kolcami, które można łatwo przenieść z palców na twarz. Dlatego w supermarketach znajdziemy je owinięte w gazetę. Aby pozbyć się kolców, należy włożyć owoc do zamrażarki na około 10-15 minut, a następnie wyszorować go szczoteczką. Po tym czasie można go obrać. Owoce smakują jak agrest i skutecznie gaszą pragnienie. Ekstrakt jest stosowany w wielu suplementach diety jako substancja spalająca tłuszcz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satisfaction guaranteed

With JoinTrips you will visit the most interesting places of the Turkish Riviera

Cheaper when booking online

When booking online, prices are 10% lower

Customers from all over the world

We offer tours in various languages

100% secure payments

Bank transfer / MasterCard / Visa / iyzico