Piękna kraina, która powstała około 60 milionów lat temu przez udział 3 wulkanów
- Erciyes
- Hassan
- Göllu.
Lawa i popiół pokryły rejon obecnej Kapadocji i w połączeniu z piachem stworzyły Tuf, czyli skałę osadową, która łatwo podlega erozji na skutek działania wód i wiatrów. Przez miliony lat natura wyrzeźbiła skały o różnych kształtach tj. grzyby, kapelusze, kominy i to co sobie możemy tylko wyobrazić.
Ludzie, którzy tutaj przybyli zauważyli, że materiał skały jest bardzo miękki i można wykuć w niej domy, kościoły, świątynie z pięknymi freskami przedstawiające dzieje chrześcijan i podziemne miasta, w których chrześcijanie ukrywali się przed najazdami bojowników. Powstały tutaj klasztory zamieszkiwane przez mnichów, ruiny antycznych i bizantyjskich miast.
Kapadocja słynie też z interesujących dolin:
- Dolina miłości – turyści masowo udają się do Doliny Miłości, w której zobaczyć możemy ogromnych rozmiarów, wolno stojące skały, swoim kształtem przypominające fallusy.
- Dolina gołębi – kiedyś miała bardzo ważne znaczenie dla mieszkańców. Ilość gołębi mówiła o statusie materialnym, a ich odchody zmieszane z tufem były używane jako dobry nawóz, dla licznych w Kapadocji winnic. Gołębie stanowiły też pożywienie dla ludzi w dawnych czasach.
- Dolina wyobraźni (wielbłąda) – jest to dolina pełnych unikalnych formacji skalnych, a najważniejszą kwestią jest tutaj twoja wyobraźnia. Można zobaczyć tutaj wielbłąda,a nawet matkę boską, węża i wiele innych.
- Dolina różowa (czerwona) – za dnia różowa, a o zachodzie słońca staje się czerwona. Nazywana też “Wielkim Kanionem” Kapadocji, z którego można zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca delektując się winem z miejscowych winnic. Dolina ta słynie z wielu ścieżek trekingowych, kościołów i świątyń.
Znakiem rozpoznawczym Kapadocji oprócz kominów, są też kolorowe balony, z których o wschodzie słońca można zobaczyć piękny widok na Narodowy Park Göreme wpisany na światową listę UNESCO.
Kapadocja słynie także z różnorodnych wyrobów garncarskich. Jest to najstarszy zawód wykonywany w tym rejonie. Czerwona glina, którą obrabiają miejscowi rzemieślnicy, pochodzi z rzeki Kizilirmak, przepływającej przez miasto Avanos, najdłuższą rzekę Turcji (800 km).
Mężczyźni tylko mogą tworzyć z gliny, a zadaniem kobiety jest jej zdobienie. Dla mężczyzny tworzenie z gliny w przeszłości było czymś ważnym, jeżeli nie umiał wykonywać tego zawodu to po prostu nie mógł poślubić swej wybranki. Za to tkanie dywanów należało do kobiet, dzięki tej pracy mogły łatwo wyjść za mąż. Jeśli kobieta nie potrafiła tego robić, wydanie jej było o wiele trudniejsze.
Wyroby, które oferują miejscowi rzemieślnicy na targach i w sklepach, imponują różnorodnością wzorów, stylów i kolorystyki.
Kapadocja słynie też z wydobywania kamienia – onyxu, któremu nadawane są różne kształty zanim trafi w ręce potencjalnych kupców w postaci oryginalnych ozdób. Charakterystyczne dla regionu są także ręcznie wykonywane kolorowe lalki, wspomniane już wyroby garncarskie, porcelana, wyroby skórzane oraz charakteryzujące się delikatnym smakiem wina.
Kapadocja przepełnia wspomnieniem niepowtarzalnego klimatu miejsc i spokoju, którego symbolem są unoszące się lekko w przestworzach gołębie. Ci, którzy to dostrzegli, stali się na zawsze częścią tego miejsca.