Wybieracie się do Alanyi i chcielibyście odwiedzić ciekawe miejsca ?

 

Dziś zaproponuję wam 5 najciekawszych atrakcji, które na pewno was zainteresują w tym pięknym mieście 🙂

 

– Alanya to uwielbiany kurort przez turystów na Riwierze Tureckiej leżącej nad Morzem Śródziemnym, oferujący długie piaszczyste plaże, malownicze zatoki i górskie pejzaże zapierające dech w piersiach. Warto jeszcze pamiętać, że jeszcze w połowie XX wieku była to skromna wioska rybacka. Historia Alanyi obfituje w nagłe zwroty akcji, a miasteczko doświadczało w swoich dziejach momentów ogromnej potęgi, aby wkrótce potem nagle zniknąć z kart historii na długi czas.

 

1.TWIERDZA KALESI

Jeśli lubicie spędzać aktywnie czas to warto odwiedzić wznoszącą się nad miastem Twierdzę Kalesi zbudowaną w XIII wieku. Średniowieczny zamek położony jest na wysokości 250metrów na wzgórzu w południowej części Alanyi. Wzgórze jest otoczone wodą z 3 stron i murem o długości 6,5 km  i stanowiło w przeszłości niedostępną fortecę. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji, która jest licznie odwiedzana przez turystów w Alanyi.

2. CZERWONA WIEŻA (Kızılkule)

Budynek uważany jest za symbol miasta Alanyi i jest zabytkiem kultury Seldżuckiej. Wieża została zbudowana w 1226 roku w celach obronnych i mierzy 33 metry, a jej budowę zlecił Sułtan Alaeddin Keykubat. Na szczycie roztacza się piękny widok na port i morze śródziemne. Zlokalizowana jest po wschodniej stronie wzgórza, przy porcie statków wycieczkowych.

3. JASKINIA DAMLATAŞ

Została odkryta przez przypadek w 1948 roku.Ta niewielka jaskinia zachwyca ciekawym wnętrzem i jej nazwa, czyli “Kapiący Kamień” pochodzi od stalaktytu, który istnieje dzięki kropelkom wody. Oprócz swojego piękna, jaskinia ta jest popularna ze względu na swoją atmosferę pomagającą ludziom chorym na astmę. Jaskinie zlokalizowana jest po zachodniej stronie półwyspu przy plaży Kleopatry.

4. PLAŻA KLEOPATRY

Uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej. Piaszczysta plaża o długości 2,5 km z przejrzystą wodą zachęcającą do wielogodzinnych kąpieli.Legenda głosi, że na tej plaży piękna Kleopatra spotykała się z Markiem Antoniuszem i zażywała kąpieli.

5. PIĄTKOWY BAZAR

Jednym z najsłynniejszym i największych bazarów jest Cuma Pazar, czyli Bazar Piątkowy. Odbywa się się on w każdy w piątek i można na nim kupić niemal wszystko od owoców, serów słodyczy po aromatyczne przyprawy. Znajduje się tam wiele stoisk z odzieżą i pamiątkami. Klimat na tym bazarze jest niepowtarzalny i naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

Jeśli jesteście zainteresowani historią i atrakcjami w Alanyi, to w ofercie naszego biura znajdziecie wycieczkę zatytułowaną “Miasto Alanya i Dimçay”. Na której przewodnik przybliży wam historię miasta i pokaże wiele pięknych miejsc 🙂

Link do oferty -> Miasto Alanya i Dimçay