BOOK TOURS ONLINE WITH 10% LOWER PRICES!

Pamukkale i starożytne miasto Hierapolis

Pamukkale – białe tarasy, gorące źródła i starożytne ruiny Hierapolis

W języku tureckim Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek. Jest to jedyna z najczęściej wybieranych atrakcji w Turcji! Porównanie do bawełny jest tym bardziej naturalne, że w okolicach znajdują się rozległe plantacje tej rośliny, której krzaczki pokrywają się w sezonie zbiorów białymi, puszystymi kłębuszkami. Pamukkale słynie z białych kaskad wapniowych źródeł.

Jak wygląda Pamukkale?

W Pamukkale znajduje się 17 źródeł gorącej wody. Kiedy gorące źródła wypływają na powierzchnię, tracą dwutlenek węgla w wodzie, a wodorowęglan wapnia opada, tworząc piękne białe tarasy Pamukkale. O właściwościach leczniczych będziecie mogli się przekonać spacerując po wapiennych kaskadach, wypełnionych błękitną wodą.

Nad gorącymi wodami źródlanymi Pamukkale zostało zbudowane starożytne miasto o nazwie Hierapolis –  kiedyś potężne miasto i uzdrowisko. Właśnie w Hierapolis znajduję się popularny Basen Kleopatry z mineralną wodą, która podobno działa odmładzająco nawet o 10 lat!

Zjawisko to jest wyjątkowe w skali światowej i znajduje się na liście Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Woda wapienna zawiera cenne minerały, jest korzystna dla zdrowia, łagodzi reumatyzm, astmę i choroby skóry, jest ciepła (36 stopni).

Gdzie znajdują się tureckie Malediwy?

Czy warto tam jechać? Jakie jest jezioro Salda i co można tam robić? Jezioro Salda położone jest w prowincji Burdur, 80 km na wschód od Denizli dlatego też często przyjeżdżają tu turyści jadący do/z Pamukkale. Jego powierzchnia wynosi 47 km2 i jest najgłębszym jeziorem kraterowym  w Turcji – ma 196 metrów głębokości i powstało przez uderzenie meteorytu.

Lazurowy kolor wody i otaczający ją biały piasek sprawia, że jest nazywane Tureckimi Malediwami. Bez wysokich palm, ale z widokiem na piękny las i wysokie góry Taurus. Biała linia brzegowa wokół jeziora Salda składa się z piachu i żwirku. Oprócz białych, piaszczystych plaż, czystej wody, powietrza, błękitu i scenerii, jest jeszcze jedno piękno, które oferuje jezioro Salda; Wody w jeziorze Salda mają wysokie stężenie wapnia i magnezu, stąd specyficznym błotem z dna można się okładać w formie maseczki, która korzystnie wpływa na skórę z różnymi dermatologicznymi problemami, a także działa nawilżająco.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satisfaction guaranteed

With JoinTrips you will visit the most interesting places of the Turkish Riviera

Cheaper when booking online

When booking online, prices are 10% lower

Customers from all over the world

We offer tours in various languages

100% secure payments

Bank transfer / MasterCard / Visa / iyzico