BOOK TOURS ONLINE WITH 10% LOWER PRICES!

Turecka herbata, czyli çay - skąd bierze się jej fenomen?

Turecka herbata, czyli çay – skąd bierze się jej fenomen?

Czy wiedziałeś o tym, że najpopularniejszym gorącym napojem Turków jest çay? W każdym tureckim domu obecna jest herbata, którą piję się w Turcji od rana do wieczora i podawanie jej jest oznaką gościnności. Odwiedzając więc Turcję, zostaniecie nią poczęstowani praktycznie wszędzie, wszak na jedną osobę jej spożycie sięga aż 3 kilogramy rocznie! Picie tego gorącego napoju wpływa dobrze na nasz organizm, regulując wewnętrzną temperaturę ciała.

Jak jest parzony çay?

Çay parzony jest w podwójnym czajniku przypominający starego typu samowary. W górnej części przygotowuje się esencję, a w dolnej gotuje się wodę. Zazwyczaj jej przygotowanie zajmuję 20 minut, aby uzyskać mocny sak i intensywny aromat.

Woda na dolnym piętrze paruje i pozwala liściom na oddawanie aromatu, Po zagotowaniu należy zalać wrzątkiem herbaciany susz i dolną część czajnika uzupełnić zimną wodą. Dolna część też ma za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę przygotowanej herbaty. Dlatego można nią długo się delektować.

Jak podaje się turecką herbatę?

Gorący çay jest podawany w szklaneczkach o kształcie tulipana. Çay stał się popularny dopiero na początku XX wieku, wcześniej najpopularniejszym napojem była kawa, ponieważ po zmianie granic państwa trzeba było ją importować. Herbatę natomiast zaczęto uprawiać w Turcji.

Turecka herbata rośnie w rejonach morza czarnego w Rize, gdzie klimat jest bardzo odpowiedni dla herbacianych krzewów. Jest tam bardzo wilgotno i umiarkowanie ciepło: letnie temperatury nie przekraczają zwykle 25°C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satisfaction guaranteed

With JoinTrips you will visit the most interesting places of the Turkish Riviera

Cheaper when booking online

When booking online, prices are 10% lower

Customers from all over the world

We offer tours in various languages

100% secure payments

Bank transfer / MasterCard / Visa / iyzico