BOOK TOURS ONLINE WITH 10% LOWER PRICES!

Side - antyczne miasto

Side – antyczne miasto

Starożytne miasto Side to historyczny i turystyczny obszar, który przyciąga wszystkich odwiedzających region Side. Jest to miasto, które oprócz wspaniałego naturalnego piękna, jest miejscem historii i kultury, które gościło wiele cywilizacji i nadal nosi ślady tych cywilizacji. Side to miasto połączone z dzielnicą Manavgat w prowincji Antalya.

Historia Side

Starożytne miasto Side to miasto portowe zbudowane na półwyspie o powierzchni około 400 kilometrów kwadratowych. Nazwa miasta, której początki sięgają VIII wieku p.n.e. to „granat” w języku Luvian, jednego z najstarszych ludów Anatolii. Do II wieku Side mówiła własnym językiem i miała też własne pieniądze.

Side, od VII wieku p.n.e., żyło pod rządami Lidyjczyków, Persów, królestw hellenistycznych, Rzymian, Seldżuków i Osmanów. Od XII wieku mieszkańcy miasta opuścili miasto z powodu plądrowania i napadów sąsiednich królestw i w większości migrowali do Antalyi. Pod koniec XIX wieku imigranci z regionu Krety osiedlili się na pozostałościach miasta i założyli dzielnicę Selimiye.

Pozostałości antycznego miasta Side

Wśród pozostałości z okresu rzymskiego i bizantyjskiego, które można dziś zobaczyć w starożytnym mieście Side, znajdują się mury i brama miasta, bazylika, agora handlowa, łaźnia, która jest obecnie wykorzystywana jako Muzeum Side, pałac biskupi, łuk triumfalny, fontanna Wespazjana, monumentalna fontanna Nymphaeum, antyczny teatr oraz świątynie Apollina i Ateny. Z wyjątkiem starożytnego teatru i muzeum, zwiedzanie tych pozostałości jest bezpłatne.

Starożytny teatr w Side

Starożytny teatr wita gości całym swoim przepychem w centrum starożytnego miasta Side. Został zbudowany w II wieku n.e. i jest największym antycznym teatrem Anatolii z trzypiętrowym budynkiem scenicznym i pojemnością 17 tysięcy osób. Teatr, który jest podobny w strukturze do rzymskiego Koloseum, był zarówno teatrem, jak i areną, na której odbywały się walki gladiatorów i dzikich zwierząt w okresie rzymskim. Był używany jako kościół pod gołym niebem w okresie bizantyjskim. Obecnie trwają prace konserwatorskie w teatrze.

Nimfeum

Ta monumentalna fontanna, zbudowana w II wieku, jest największą i najwspanialszą fontanną Anatolii od czasów starożytnych. Składa się z trzech części wyrzeźbionych w ścianach, a od frontu znajduje się basen. Przed basenem znajduje się plac i kamienne ławki do odpoczynku wokół tego placu. Na konstrukcji znajduje się wiele ozdobnych kolumn i ornamentów. Ten wspaniały budynek jest jednym z obowiązkowych miejsc w Side.

Muzeum Side

Budynek Muzeum Side, który działa od 1962 roku, został pierwotnie zbudowany jako łaźnia agora z V wieku ne Budynek składa się z pięciu części i znajduje się w nim wiele eksponatów archeologicznych z okresu hellenistycznego i rzymskiego te sekcje. Ponadto w muzeum znajdują się trzy inskrypcje w języku side , datowane na II wiek.

Świątynia Ateny i Apollona:

Pozostałości świątyni poświęconej dwóm wielkim bogom miasta, Atenie i Apollonowi, znajdują się na wschód od portu Side, na południe od półwyspu Side. Budowa świątyń sięga II wieku naszej ery. Niektóre kolumny świątyń zostały odrestaurowane i umieszczone na swoich pierwotnych miejscach. Siedzenie na kamieniach i oglądanie z tego miejsca zachodu słońca to czynność, którą musi wykonać każdy, kto przyjechał do tego pięknego kurortu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satisfaction guaranteed

With JoinTrips you will visit the most interesting places of the Turkish Riviera

Cheaper when booking online

When booking online, prices are 10% lower

Customers from all over the world

We offer tours in various languages

100% secure payments

Bank transfer / MasterCard / Visa / iyzico